městská knihovna
Česká Lípa

Sdílet tento projekt

architektonický návrh / 2018

Území určené pro návrh nové městské knihovny jsou v kontextu města zcela výjimečné. Nachází se v samém centru města, navíc v těžišti významného trojúhelníku náměstí T. G. Masaryka, Škroupova náměstí a barokního chrámu Baziliky Všech svatých. Přesto nepřízní osudu stávající objekty, nyní navrhované pro účely knihovny, chátrají a zbylé domy byly dokonce strženy. Z domu čp. 159 však byly zachovány cenné historické konstrukce a z domu čp. 158 čelní fasáda, doplněná následně o nedokončenou vestavbu divadla. Oba domy jsou dlouhodobě nepřístupné, provizorně zajištěné proti dalšímu chátrání a na místě stržených domů vznikla na Jeřábkově náměstí zatravněná plocha bez bližšího využití. Současně stávající budovy podléhají i památkové ochraně a je třeba k jejich úpravám přistupovat s respektem.

Navrhované řešení městské knihovny má tedy mimo jiné za cíl řešit hned několik stávajících problémů:
– vytvořit reprezentativní multikulturní budovu v samém centru města
– vyřešit přerušenou návaznost původní historické zástavby
– vytvořit prostor, který svou otevřeností a přívětivostí vejde do povědomí obyvatel města
– navrhnout moderní a univerzální městskou knihovnu pro návštěvníky všech věkových skupin
– respektovat stávající historicky hodnotné domy čp. 158 a 159 a jejich okolí

NOVÁ BUDOVA – HRA SVĚTLA A STÍNU
Městská knihovna je jakožto významná kulturní stavba navrhována do samého centra města, a proto bylo vhodné pojmout návrh Nové části (přístavby) nadčasově a velkoryse. Geometricky prolamovaná konstrukce segmentově propojuje historickou zástavbu od čp. 159 až po čp. 252 na nějž plynule navazuje jak v úrovni hřebene, tak hlavní římsy. Organická geometrie přístavby vrostlá do svého okolí tak respektuje stávající měřítko zástavby a současně svojí šupinatou prolamovanou fasádou vytváří protiváhu barokní fasádě baziliky se stejnými ambicemi – proměnit svůj povrch ve hru světla a stínu.
Koncepce Nové části uvnitř nabízí velkorysý otevřený prostor foyer, který je na výšku částečně přerušen pouze stropní konstrukcí 2.NP. Rozsáhlé prosklení směrem do vnitrobloku přivádí do vstupní haly dostatek slunečního světla, které je navíc doplněno světlem prostupujícím vertikálními otvory v uliční fasádě, „otáčejícími se“ za slunečními paprsky. Interiér Nové části je navržen ve střízlivých bílých odstínech, na kterých vynikne zcela přirozená dynamika světla a stínu.

ČP. 159 – ZDROJ GRADACE
Z kompozičního hlediska vytváří dům s čp. 159 jakýsi základ geometrie, která je rozvíjena Novou částí. Hmota domu, jehož hřeben pozvolna stoupá směrem k západu je dynamicky rozehrána tvary Nové části. Záměrem tedy nebylo obnovit původní historickou fasádu, jak by mohlo být na první pohled samozřejmé. Strohost stávající fasády, prolomena pouze geometrickými novotvary v místě původních okenních a dveřních otvorů, s Novou částí více komunikuje a tyto dvě hlavní budovy městské knihovny tak vytváří kompaktní celek. Podstatné je také zdůraznit, že byly zachovány všechny původní konstrukce fasády a v maximální míře také konstrukce v interiéru. Zde bude historický charakter prostoru oproti fasádě naopak podpořen. Vznikne tak působivý kontrast mezi vnějším a vnitřním dojmem z domu.

ČP. 158 – OBNOVA STÁVAJÍCÍCH HODNOT
Dům s čp. 158 je svým výrazem a koncepcí pojat poněkud tradičněji. Vzhledem k téměř kompletně zachované čelní fasádě bylo vhodné ji obnovit a doplnit ji o původní prvky dle historické předlohy. Dům je navržen v jeho původní půdorysné velikosti, avšak s novými dispozicemi. Jedná se také o jediný z řešených domů, který se nachází bezprostředně vedle významného městského náměstí. Obnova původního obchodního parteru domu se tedy přirozeně nabízí.

VNITROBLOK – SJEDNOCUJÍCÍ PROSTOR KNIHOVNY
Vnitroblok propojující objekty knihovny se návštěvníkovi knihovny otevře příchodem původním průjezdem čp. 159, případně z foyer Nové části knihovny. Poskytuje prosluněný, volně průchozí prostor pro širokou veřejnost s klidnou a stinnou zahrádkou kavárny, dětským hřištěm a ve své snížené části také prostorem určeným pro společenské akce. Obklopený je fasádami objektů knihovny, které jsou sjednocené slunolamy chránícím interiér knihovny před přehříváním. Antracitový odstín stínění má také za cíl vytvořit kontrast k šupinaté bělobě pláště Nové části knihovny.

PROSTOR PRO KAŽDÉHO
V běžných otevíracích hodinách bude moci návštěvník vstoupit do foyer v Nové části knihovny, kde bude obsloužen na recepci. Odtud se po schodišti, případně výtahem přesune do 2.NP, kde nalezne přímo nad schodištěm oddělenou část dětské literatury a následně po vstupu do čp. 159 část beletrie a naučné literatury. Pokud bude chtít využít přístupu na internet nebo mít klid pro četbu či studium, po průchodu částí beletrie a naučné literatury nalezne klidnou a nerušenou čítárnu. Vstup do oddělení beletrie a naučené literatury a čítárny je také umožněn po schodišti přístupném z průchodu čp. 159.

KULTURNÍ A SPOLEČENSKÉ AKCE
Záměrem návrhu je poskytnout možnost pro univerzální využití knihovny, ke kterému slouží prakticky celé přízemí Nové části. Velkorysé foyer, prostorné chodby a přednášková místnost mohou být využity pro výstavy, koncerty a společenské akce. Těmto náplním poslouží i k tomuto účelu určená část vnitrobloku přístupná z přednáškové místnosti.

SPOLKY A SEMINÁŘE
Samostatnou část, přístupnou i mimo otevírací hodiny knihovny, tvoří prostor pro aktivity spolků a seminářů. V podvečerních a večerních hodinách tedy knihovna bude dále plnit svoji kulturně vzdělávací funkci. Tato část je přístupna v otevírací době z přízemí foyer Nové části a po otevírací době z průjezdu čp. 159. Tato část, tvořena dvěma klubovnami, má samostatné hygienické zázemí. Přístup do čítárny bude po otevírací době uzamčen v prostoru 2.NP nad schodištěm.

KAVÁRNA
Kavárna je navržena do místa s nejvyšší frekvencí osob – poblíž vstupu do knihovny z obou hlavních náměstí v 1.NP domu čp. 158 a 159. Zahrádka kavárny je orientována směrem do vnitrobloku, čímž je přístupná přímo z knihovny.

VEDENÍ KNIHOVNY
Nad prostory kavárny se nachází v domě čp. 158 prostor pro zaměstnance a vedení knihovny. Přístupný je hned třemi způsoby – ze Škroupova náměstí, po schodišti ve vnitrobloku, a navíc také vchodem z čítárny. Zaměstnanci knihovny tedy mohou zvolit vždy tu nejvhodnější trasu.

EKOLOGIE, TECHNOLOGIE A ÚDRŽBA KNIHOVNY
Nově navrhovaná budova knihovny a stavební úpravy stávajících budov jsou navrženy tak, aby splňovaly pasivní energetický standard.
V jednotlivých částech knihovny se nachází dostatek zázemí jak pro zaměstnance, tak prostor pro úklid a údržbu budov. V suterénních prostorách Nové části a čp. 159 se nachází místnosti technického zázemí.

ARCHIV
V suterénních prostorách Nové části je navržen archiv knihovny s pojízdnými archivními regály. Kapacita archivu může být v případě potřeby navýšena rozšířením suterénu budovy. Archiv je přístupný po schodišti a výtahem za recepcí. Předpokladem je, že výtah bude sloužit i pro účely archivace.

BEZBARIÉROVÝ PŘÍSTUP
Veškeré veřejně přístupné prostory knihovny jsou bezbariérové. Vzhledem ke sklonitosti terénu tak bylo docíleno v Nové části sestavou mírných ramp, které kopírují niveletu chodníku okolo budovy. Tyto rampy jsou navrženy i v 2.NP budovy. Výškové úrovně mezi podlahami Nové části a čp. 159 vyrovnává rampa ve foyer. Bezbariérové toalety jsou umístěné jak v 1.NP, tak ve 2.NP objektu čp. 159 a samostatné bezbariérové toalety jsou umístěné v kavárně. Výtah v domě čp. 159 navržen z důvodu ochrany památkově chráněných konstrukcí není.