areál bytových domů
Polička

Sdílet tento projekt

architektonický návrh / 2020

URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ
Vzhledem k technickému stavu hlavní budovy stávajícího Dětského domova je tato budova návrhem zachována a její odstranění není návrhem považováno za ekonomické ani urbanisticky přínosné. Odstraněny jsou pouze pozdější méně hodnotné přístavby objektu. Celkem je v řešeném území, včetně stávající budovy, navrženo pět objektů s celkem 30 byty a vytváří tak areál bytových domů.
Město Polička je známé mimo jiné zachovalým historickým centrem a respektem k architektonickým památkám. Návrh upravuje stávající budovu Dětského domova přes menší úpravy střechy do jeho původní autentické podoby. Tímto přístupem vzniká kontrast mezi tímto objektem (A) a všemi ostatními (B-E), které jsou navrženy zcela současně. Náměstím před původní budovou (A) identitu prostoru ještě zesiluje.

Veřejný prostor je navržen tak, aby získal svébytnou identitu. Středem území je vedena hlavní pěší trasa, oddělená od parkovacích stání. Tento klidový prostor je lemován stromy a jsou z něj všechny objekty přístupné. Před objektem bývalého Dětského domova (A) vzniklo menší náměstí – lokální centrum pro odpočinek, městské trhy, kulturní a jiné akce. Plocha náměstí současně umožňuje příjezd k budovám A a E vozidly integrovaného záchranného systému. Všechny nově navrhované budovy jsou doplněny krytými přístřešky, takže lze mezi nimi přecházet suchou nohou.

Pro zachování klidové centrální pěší trasy byla parkovací kapacita přesunuta na obvod řešeného území. Budovy jsou v parteru navrženy tak, aby veškerá parkovací stání (mimo ta na náměstí a v příjezdové komunikaci k pozemku 1294/2) byla navíc zastřešena a to takovým způsobem, aby bylo pro každý byt, opět suchou nohou, přístupné každé parkovací stání daného bytu. Pro 35 bytů vzniklo nových 46 parkovacích stání. Dvě z této kapacity pro handicapované.

Navrhované budovy splňují limity dané územním plánem města, včetně ustupujících podlaží ve 4.NP. Objekty podél ulic působí opticky nižším dojmem díky otevřenému parkovacímu parteru a tedy menší ploše fasády. Objekt B, navazující na stávající řadovou zástavbu od ní ve vyšších podlažích ustupuje o více jak 3m. Aby při výšce objektu B návrh předešel stísněnému dojmu v ulici Revoluční, jsou byty přístupné z otevřených pavlačí. Zmenšení hmoty objektu B a C je navíc umožněno ukončením domovních schodišť ve 3.NP a vstupy do mezonetových bytů a bytovými schodišti do 4.NP.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ
Jak již bylo zmíněno, objekt A byl očištěn od přístaveb. Hmota domu je architektonickým návrhem upravena pouze střešními vikýři a nástavbou v zadní části objektu. Symetrii čelní fasády podporuje i symetrická výsadba stromů na náměstí.
Části domu nad hlavní římsou, které jsou upravovány, jsou nově opláštěny falcovaným plechem v šedém odstínu. Nově jsou řešeny některé detaily fasády (zdůrazněný vstupní portál, bosáž na rozích domu, zdůrazněný sokl domu) a nově je také pojata barevnost fasády, okenních výplní a dveří.
Všechny nově navrhované objekty (B-E) mají jednotící architektonické prvky v podobě francouzských oken a horizontálních říms mezi podlažími s betonovým povrchem. Tyto římsy mezi 1.NP a 2.NP navazují na zastřešení krytých částí mezi objekty. Omítky 2.NP a 3.NP jsou bílé (mimo objekt D), zábradlí je šedé ocelové s vertikálními předěly. Objekty mají ploché střechy a jsou doplněny o dřevěnými prvky v podobě podlah teras, krytých přístřešků a vertikálních fošnových stěn. Dřevo je u objektu D uplatněno mimo říms na celé fasádě. Všechna ustoupená 4.NP mají antracitový odstín omítky.
Každý dům je však individuální svojí barevností. U objektu A je to olivově zelená. Je uplatněna v různých tónech na celé fasádě. V případě objektu B je to cihlově červená – barva omítky v ustoupené části parteru. Objekt C je řešen obdobně, avšak v odstínu žlutozlatém. Objekt D se odlišuje antracitovou omítkou parteru, doplňující celodřevěné opláštění fasády. Objekt E má neustupující, a tedy bíle omítaný parter, stejně jako zbytek fasády.
Pozice okenních otvorů jsou navrženy tak, aby bylo jednotlivým bytům umožněné maximální soukromí. Tento přístup podporují i praktické přístřešky na terasách, které současně slouží jako vizuální předěly. Okna v nejvyšších podlažích jsou orientována směrem k centru města. U všech bytů bylo simulací v modelu ověřeno normové oslunění.
Energetický standard všech novostaveb i stávajícího objektu byl zvýšen na pasivní.

DISPOZICE OBJEKTŮ
Návrh splňuje s mírnými odchylkami požadovaný poměr bytových jednotek v území. Všechny objekty obsahují kočárkárnu. U nově navrhovaných objektů je kočárkárna přístupna tak, aby byla parkovací stání přístupná suchou nohou. Objekt A navíc ke každému bytu obsahuje sklepní kóji. V objektu E je navíc oproti zadání navržen osobní výtah. Je to jediný objekt s přístupem do 4.NP po domovním schodišti. Ostatní 4.NP jsou v mezonetových bytech přístupná po schodištích bytových.
V parteru objektu C a v přístřešku u objektu E se nachází prostor na komunální odpad. Opláštěn je tahokovem, který umožňuje jeho provětrávání.
Dispozice bytů se samostatnou kuchyní jsou v nových objektech (B-E) navrženy takovým způsobem, aby šlo bez zásahů do dispozic kuchyně propojit s obývacím pokojem.